Breaking

História – Vznik breakingu v USA

Hip-hop kultúra datuje svoj vznik v roku 1973 v Bronxe, v období nepriaznivej spoločenskej a ekonomickej situácie v New Yorku. Táto kultúra bola vytvorená najmä latino americkou a africko americkou časťou obyvateľstva, ktoré pred danými životnými podmienkami unikali k tvoreniu vlastnej hudby a iným výrazovým prostriedkom, ktoré boli neskôr zadefinované ako elementy hip hopovej kultúry, ktorými sú: DJ-ing, breaking, MC-ing a writing (graffiti). Priamym zrodom hip-hopu sa definuje dátum 11. augusta 1973, kedy ‚otec‘ hip-hopu, Clive Cambell (pseudonymom DJ Kool Herc) usporiadal prvú hip-hopovú párty.

Breaking

DJ Kool Herc bol synom zvukára bluesovej kapely a mal prísne zakázané na otcovej aparatúre hrať. Toto sa však zmenilo keď otec zistil, že jeho synovi sa potajomky podarilo túto aparatúru vylepšiť tak, aby hrala oveľa silnejšie ako ostatné.

Svoju prvú Hip-Hopovú párty odohral na 1520 Sedwick Avenue, ktorá niesla názov Back To School Jam. Po úspešnosti prvého pokusu sa tieto zábavy ďalej opakovali. V tej dobe sa od iných líšili výberom skladieb najmä funkových, soulových či iných afroamerických a latinoamerických žánrov, ktoré sa bežne nehrávali. Odlišná bola i technika hrania na platniach. Kool Herc si všimol, že tanečníkov najviac zabávajú krátke dynamické bubnové pasáže, ktoré sa použitím dvoch rovnakých platní naučil predĺžiť. Názov týchto častí skladieb je ,breaks‘, nakoľko hudbu v tejto pasáži doslova prelomia a podobne z toho vychádza aj názov pre tanečníkov ,breakers‘, ,b-boys‘, ,b-girls‘, ktorí sa touto hudbou zlomiť nechali. Tanečné prvky v tej dobe spočívali najmä v samotnom prejave a muzikalite, využívali sa rôzne imitačné pohyby animovaných či iných filmových postáv alebo tanečných štýlov. Neskôr sa v rámci breakingu ustálili základné kroky, ktoré sa každý chcel naučiť no zároveň vymýšľať svoje vlastné, unikátne, ktorými by obohatil svoj tanečný prejav.

Tanečníci si postupne vytvárali svoje skupiny (crews), ktoré sa navzájom súťaživým spôsobom predbiehali a motivovali byť najlepšími. Stretávali sa na tanečných battloch, kde porovnávali svoje tanečné zručnosti a originalitu. Najpopulárnejšou crew tej doby bola Rock Steady Crew, ktorú zaregistroval aj fotograf National Geographic Henry Chalfant, ktorý im ponúkol možnosť vystupovať počas Lincoln Center Outdoors Program. Touto chvíľou Rock Steady Crew a breaking vo všeobecnosti získali vysokú mediálnu pozornosť. Neskôr sa skupina objavovala v rámci viacerých programov a získavala možnosti vystupovať na podujatiach. Učinkovali vo filme Style Wars, taktiež v tanečnom filme Beat Street (spolu s narastajúcou sa konkurenciou skupiny New York City Breakers) a v romantickej dráme filmu Flash Dance.

Okrem Rock Steady Crew, v histórii zarezonovali taktiež už spomínaná crew New York City Breakers, Floor Masters a v tej dobe najrešpektovanejšou crew Mighty Zulu Kingz (MZK).

Postupom času sa breaking vyvinul až do dnešnej podoby, ktorá nadobudla celosvetový charakter, čo môže potvrdiť prítomnosť medzinárodných súťaží či účasť na najbližších Olympíjskych hrách.

História – Vznik breakingu na Slovensku

Prvou breakingovou skupinou (crew) v Československu boli Gumení chlapci, ktorí vznikli v roku 1984 v Bratislave. Napriek nevyhovujúcemu politickému režimu, ktorý prísne zakazoval propagáciu západnej kultúry, Gumení chlapci si našli cestu ako sa naučiť zahraničný tanec z USA, ktorý v Bratislave potajomky zachytávali z Rakúskej televízie či podpultového tovaru ako bol napríklad časopis Bravo či zahraničné VHS nosiče. Avšak nakoľko videoprehrávač v domácnosti nebol samozrejmosťou, Gumení chlapci detailne študovali pohyby z akéhokoľvek krátkeho televízneho záznamu tanca ktorý mali, aby sa mohli naučiť prvky, ktoré prezentovali najmä Rock Steady Crew alrbo New York City Breakers. Tanečné prvky breakingu boli v tej dobe nepochopené, a tanečníci museli byť zo začiatku opatrní aby neboli za ne postihnutý. Neskôr však zaujali oko viacerých ľudí, vďaka ktorým sa neskôr objavili v relácii Triangel, kde nemohli prezentovať názov breaking ale športovo-pohybový tanec. Neskôr sa člen crew Edo Krajčí objavil vo filme Fontána pre Zuzanu. Pôvodnými členmi Gumených chlapcov boli: Karol Zajac, Mako Hindy, Fredy Ayisi, Braňo Astaloš, Edo Krajčí a Peter Batthyány.

Pár rokov po rozpadnutí Gumených chlapcov vznikla v Bratislave druhá breaková crew, Street Breakers. Skupina začala vznikať v roku 1987, ktorá trénovala v klube mládaže Jadran. Podobne ako Gumení chlapci, ani Street Breakers nemali dostatočný počet zdrojov, z ktorých sa mohli učiť a čerpali najmä zo záznamov filmov na VHS a rakúskej televízie. Po revolúcii sa skupina dostala na majstrovstva ČSFR v Break Dance a neskôr sa zúčastnila na súťaži vo Švajčiarsku.

Členmi Street Breakers boli: Anton Moisés, Karol Csino (Riči),Vladimír Lajda (Lojdy), Ľubomír Galgóci (Loxo), Patrik Žingor (Žingi), Rasto Valent a Marek Benič.